خانه هوشمند

اینترنت اشیا در خانه هوشمند

خانه هوشمند مکانی است که دارای سیستم های خودکار بسیار پیشرفته برای کنترل و نظارت بر نور و دما. لوازم خانگی، تجهیزات چند رسانه ای و سیستم های امنیتی و بسیاری از عملکردهای دیگر است. اینترنت اشیا نقش مهمی در ساخت خانه های هوشمند دارد. از طریق اینترنت اشیا تقریباً هر شیئی از زندگی روزمره ما در یک خانه می تواند به اینترنت متصل شود. اینترنت اشیا امکان نظارت و کنترل همه این اشیا متصل را بدون در نظر گرفتن زمان و مکان فراهم می کند. یک خانه هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا به عنوان بخشی مهم از شهرهای هوشمند در حال ظهور و توسعه در سراسر جهان است. هدف از هوشمند سازی ساختمان ها ارتقا سطح زندگی، امنیت و ایمنی و همچنین صرفه جویی در انرژی و منابع است. 

تجهیزات و امکانات در یک ساختمان هوشمند به هم متصل هستند و توسط یک سیستم کنترل مرکزی هدایت و مدیریت می‌شوند که توسط این زیر ساخت قوی و امن نسبت به وضعیت‌‌‌های متنوع محیط واکنش نشان می‌دهد و هماهنگ می‌شود. سرویس‌‌‌های ساختمان هوشمند شامل قفل هوشمند درب، روشنایی هوشمند، ترموستات هوشمند، تجهیزات امنیت هوشمند، آبیاری هوشمند، کلید و پریز هوشمند و غیره می‌شود.که تمامی این موارد با اپلیکیشن خانه هوشمند قابلیت اجرایی و مدیریت را دارند. پلتفرم اینترنت اشیا  با پشتیبانی از تمامی‌‌ پروتکل‌ها ، امکان عملکرد یکپارچه ده‌‌‌ها سرویس و صدها نوع دستگاه مختلف ساختمان هوشمند و اینترنت اشیا را فراهم کرده است. علاوه‌ بر آن با استفاده از پلتفرم اینترنت اشیا امکان تعریف سناریو (مثلا اگر در خانه باز شد، آژیر به صدا در بیاید) بین تجهیزات مختلف وجود خواهد داشت. پلفرم اینترنت اشیا یک راه حل ساده برای هماهنگ‌سازی تجهیزات هوشمندسازی ساختمان و کنترل آن‌ها از راه دور است.

اینترنت اشیا در خانه هوشمند

خانه هوشمند نمونه‌ای از کاربرد اینترنت اشیا است که امروزه حائز اهمیت گشته و در آینده نه چندان دور به امری اجتناب‌ناپذیر برای همه ساختمان‌ها تبدیل می‌گردد.سنسورها تجهیزات هوشمندی می‌باشند که اطلاعات را از محیط اطراف جمع‌آوری کرده و در اختیار پردازنده مرکزی قرار می‌دهند. با توجه به نوع قابلیت مورد انتظار از سیستم ساختمان هوشمند سنسور های مختلفی برای هر پروژه قابل انتخاب است.عدم نیاز به سیم کشی هزینه اولیه راه اندازی خانه هوشمند را به میزان چشمگیری کاهش می دهد. از سوی دیگر برای نصب تجهیزات بی سیم در منازل ساخته شده نیاز به تخریب و سیم کشی دوباره نیست.

یک ساختمان هوشمند می تواند تمام مسائل داخلی خانه ها را به صورت اتوماسیون و خودکار انجام دهد. یک خانه تمام هوشمند تنها به کنترل سیستم های نورپردازی یا پرده ها و کنترل تهویه اکتفا نمی کند. خانه های هوشمند باید در تمامی ابعاد از آبیاری تا لوازم خانگی به عنوان یک همراه همیشگی در کناز مصرف کنندگان باشد. اجزای خانه هوشمند باید در یک سیستم یکپارچه و منطقی با استفاده از تکنولوژی های نوین ارتباطی با یکدیگر ارتباط داشته باشند و به انجام امور بپردازند. خانه هوشمند شده با اینترنت اشیا می تواند تا جزئی ترین نیازهای یک خانواده را به صورت خودکار رفع کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *