اینترنت اشیا در زنبورداری هوشمند

اینترنت اشیا در زنبورداری هوشمند

یکی دیگر از کاربردهای اینترنت اشیا در حفظ اکوسیستم‌ها در حوزه زنبورداری هوشمند است که برای ردیابی جمعیت‌های زنبورعسل و نظارت بر وضعیت کندوها استفاده می‌شود. زنبورها برای حفظ تنوع زیستی در اکوسیستم‌ها بسیار مهم هستند و کاهش تعداد اخیر آن‌ها تأثیراتی جدی بر زراعت و کشاورزی داشته است. با قراردادن سنسورهایی که با باتری کار می‌کنند داخل کندوی زنبورها، ‌می‌توان با کمک تکنولوژی بر شرایط داخل آن نظارت کرده و سلامت کلنی را ردیابی کرد. وقتی ملکه سالم است، کارگران درجه حرارت درون کندو را ثابت نگه می‌دارند. کاهش‌یافتن دمای کندو نشانه این است که کارگران در حال جانشینی ملکه هستند. سنسورها در کندو داده‌های مربوط به دما را جمع‌آوری کرده و آن‌ها را به‌وسیله شبکه‌های سلولی به ابر ارسال می‌کنند تا این داده‌ها با استفاده از یک الگوریتم و بر اساس الگوهای دما تجزیه‌وتحلیل شوند.

اینترنت اشیا در زنبورداری هوشمند

 اگر مشکلی وجود داشته باشد، سیستم به طور خودکار به زنبوردار هشدار می‌دهد. این داده‌ها به کشاورزان و محققان این امکان را می‌دهد تا مسائلی را که بر رفتار زنبورعسل تأثیر می‌گذارد شناسایی کرده، و بتوانند زودتر از گذشته با این مسائل مبارزه کرده و مانع از کاهش گرده‌افشانی محصولات خود شوند. سیستم هوشمندسازی کندوی زنبورعسل جهت جلوگیری از مرگ‌ومیر زنبور در زمستان و کنترل گرما و تولید سرما در تابستان و ریشه‌کن‌کردن نوزما و کنه در زنبورستان است. این سیستم کندو را در هوای سرد در دمای دلخواه که مدنظر شما است نگهداری می‌کند و مانع از مرگ‌ومیر زنبور‌ها می­شود. صنعت کشاورزی (زنبورداری) از جمله مشاغل پردردسر و سخت به‌حساب می­آید. یکی از دلایل مهم سختی آن، تلفات در فصل زمستان است. با وجود سیستم گرمایشی و زنبورداری هوشمند دیگر فصل زمستان تهدیدی برای زنبورداران نخواهد بود و زنبوردار همیشه یک زنبورستان قوی با بازدهی بالا خواهد داشت. 

اینترنت اشیا در زنبورداری هوشمند

از دیگر خصوصیت این ورژن داشتن قابلیت اتصال فن برای فصول گرم بوده که با فعال‌کردن آن ‌می‌توان به زنبور در خنک نگه‌داشتن کندو کمک کرد. همچنین برنامه خودکار ازبین‌بردن آفت کنه دیگر قابلیت مهم این ورژن از دستگاه است. مزیت دیگر و بسیار مهم این سیستم ازبین‌بردن رطوبت کندو بوده و همچنین سیستم به لحاظ داشتن قابلیت تشخیص روز و شب در روز خاموش خواهد بود و با فرارسیدن شب روشن شده و شروع به کنترل دمای کندو می‌کند، اما درصورتی‌که دمای هوا در روز هم‌تراز ۹ درجه باشد سیستم در روز نیز فعال شده و دمای کندو را در حدود ۹-۱۰ درجه نگه می­‌دارد، به این خاطر که زنبور هم از سرمای داخل کندو نجات پیدا کند و همچنین رغبتی برای خروج از کندو نداشته باشد.

اینترنت اشیا در زنبورداری هوشمند

در زنبورداری هوشمند کندوی هوشمند به زنبورداران کمک می‌کند تا با نصب اپلیکیشنی بر روی موبایل خود از آخرین وضعیت کندو، اتفاقات اخیر و همچنین مشکلات پیش‌آمده در کندو آگاه شوند و با استفاده از این اطلاعات بهترین و مناسب‌ترین اقدام را در جهت برطرف‌کردن مشکل انجام دهند. اطلاعاتی چون وزن، دما، رطوبت و… تحلیل شده و به‌وسیله اپلیکیشنی که بر روی موبایل نصب می‌شود، به زنبوردار گزارش داده می‌شود. همچنین با وجود میکروفون نصب شده در این کندو با بررسی صدای زنبورها تشخیص حضور ملکه، بچه دهی و غارت اطلاع‌رسانی خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *