اینترنت اشیا در گاوداری هوشمند

اینترنت اشیا در گاوداری هوشمند

تکنولوژی اینترنت اشیا در گاوداری هوشمند، به‌عنوان روشی نوین در دامداری هوشمند باعث ارزش‌افزوده دامداران خواهد شد. اینترنت اشیا از گجت‌های پوشیدنی استفاده می‌کند که شامل باندهای الکترونیکی است. این باندها ‌می‌توانند داده‌ها را به یک سرویس ابری منتقل کنند. این پوشیدنی‌ها روی حیوان نصب می‌شوند، اما سنسورهای داخلی نیز به جمع‌آوری داده‌ها کمک می‌کنند تا کشاورزان را در مورد چندین عامل که به طور مستقیم بر سلامت دام تأثیر می‌گذارند آگاه کنند. با استفاده از سنسور‌ها وابستگی مدیریت دام به انسان کم شده و همه موارد بر روی پلتفرم اینترنت اشیا قابل‌نصب هستند. نظارت بر فشارخون، ضربان قلب، تنفس، سطح هضم و سایر اعضای حیاتی بدن به کشاورزان کمک می‌کند تا از سلامت گاو خود به طور آنی در جریان باشند.

اینترنت اشیا در گاوداری هوشمند

جهت ردیابی هر دام در گاوداری هوشمند تگی در نظر گرفته می‌شود که به گوش دام الصاق می‌شود. در هر تگ کدی ذخیره می‌شود که برای هر دام یکتاست. در پلتفرم اینترنت اشیا، این کد مشخص‌کننده اطلاعات دام خواهد بود به این معنی که در پایگاه‌داده نرم‌افزار، به‌ازای کد دام، اطلاعاتی نظیر نژاد دام، تاریخ تولد دام، نوع دام، داروهای مصرف‌شده دام، اطلاعات واکسیناسیون دام، مجوز واردات، مشخصات واردکننده دام، مشخصات قرنطینه، کد وسیله حمل‌کننده دام و… ذخیره می‌شود. مجموعه‌ای از تگ خوان‌های قابل‌حمل و ثابت، کد تگ را خوانده و اطلاعات مربوط به آن را نمایش می‌دهند. این اطلاعات به کمک نرم‌افزار، در پلتفرم اینترنت اشیا به‌روز‌رسانی می‌شوند. اطلاعات دریافت شده علاوه بر کاربردی که در شناسایی دام و کنترل بیماری‌‌های دام دارند، در مدیریت اطلاعات دام‌‌های موجود نیز به کار می‌روند. با کمک این فناوری دامدار ‌می‌تواند پی ببرد که هرکدام از گاوهای او چه میزان و چگونه علوفه خورده است. تغییرات در الگوهای تغذیه نشان‌دهنده این هستند که گاو مشکلی در بدن خود دارد که نمی‌تواند به طور نرمال تغذیه کند.

اینترنت اشیا در گاوداری هوشمند

مزایای استفاده از اینترنت اشیا در گاوداری هوشمند

شناسایی حیوانی که از مزرعه خارج شده است

 • شناسایی سریع حیوانی که بیمار باشد
 • تشخیص زمان زایمان گاوهای باردار
 • میزان حرکات حیوان
 • میزان خوراک دام
 • تشخیص آماده تلقیح بودن بدن دام
 • تشخیص دوره‌های باروری دام
 • بررسی رژیم غذایی دام
 • دمای بدن دام
 • اندازه‌گیری میزان شیردهی هریک از دام‌ها به‌صورت تفکیکی
 • ثبت و نمایش سوابق شیردهی هریک از دام‌ها
 • امکان رسم نمودارهای میزان شیردهی یک دام در بازه زمانی دلخواه و مقایسه آن با مدت مشابه گذشته
 • امکان اعلام هشدار در صورت کاهش میزان شیردهی بیش از مقدار مجاز
 • امکان سرشماری دام‌ها در مرتع یا هنگام جابه‌جایی دام‌ها
 • سهولت در جابه‌جایی تجهیزات مخابراتی در صورت انتقال به مرتع جدید
 • سهولت در جابه‌جایی تگ هوشمند از یک دام به دام دیگر
 • امکان ثبت اطلاعات پرونده سلامت مانند زمان تولد، والد، نژاد، سابقه واکسیناسیون، بیماری‌ها و غیره
اینترنت اشیا در گاوداری هوشمند

اینترنت اشیا در دامداری‌ها این امکان را به وجود آورده است‌ که قلاده‌های هوشمند به گردن دام‌ها بسته شوند‌. سپس این قلاده‌ها وضعیت سلامتی‌، بیماری‌های غیرقابل‌مشاهده در بدن حیوان‌، میزان حرکات حیوان‌، میزان خوراک دام و … را بررسی کرده، سپس اطلاعات دریافت شده را به شبکه‌ای که به آن متصل می‌باشد (به‌صورت بی‌سیم) ارسال می‌نماید. همچنین سنسورهایی وجود دارند‌ که به شکمبه دام متصل می‌شوند‌، سپس به جمع‌آوری اطلاعات و بررسی رژیم غذایی دام می‌پردازند‌. این سنسورها مشخص می‌نمایند‌ که دام به چه میزان غذا نیاز داشته و دمای بدن دام چقدر می‌باشد. قلاده‌های هوشمند حتی ‌می‌توانند دوره‌های باروری دام را مدیریت نماید‌. بدین طریق هر زمان که بدن یک حیوان آماده تلقیح باشد‌، یک پیام به گیرنده خود ارسال می‌نمایند‌. قلاده‌های هوشمند دارای باتری هستند‌، اما این باتری‌ها دارای عمر طولانی بوده و حداکثر تا مدت‌زمان ۷ سال‌، قلاده‌های الکترونیکی نیازی به تعویض باتری نخواهد داشت.

اینترنت اشیا در گاوداری هوشمند

یکی از مسائل مهم در گاوداری‌ها تعیین تاریخ دقیق جفت‌گیری و یا تلقیح دام‌های ماده برای پیش‌بینی صحیح تاریخ زایش است. دامدار با آگاهی از تاریخ دقیق زایش ‌می‌تواند به‌موقع تمامی امکانات زایمان دام را پیش از موعد زایمان آماده کند. پس از بروز نشانه‌های زایمان در گاو باید سریعاً گاو را به مکان دیگری که تمامی تجهیزات لازم برای زایمان را دارا باشد منتقل کرد. بهتر است در این زمان گاوها در مکانی باشند که استرسی به آن‌ها وارد نشود؛ زیرا استرس ممکن است باعث به تعویق‌انداختن زمان زایمان شود. با استفاده از اینترنت اشیا‌، هر زمان که موقع زایمان گاو فرابرسد، سنسور‌ها یک سیگنال خبری برای گیرنده دامدار می‌فرستند و او را مطلع می‌کنند‌. بدین طریق لازم نیست که دامدار روز و شب در کنار دام بماند و منتظر زمان زایمان او باشد‌. سنسورهایی که زمان زایمان دام را مشخص می‌نمایند‌، بر روی دم دام‌ها متصل می‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *