اینترنت اشیا در حوزه راه آهن

اینترنت اشیا در صنعت راه آهن

اینترنت اشیا در صنعت راه آهن

دستگاه‌های اینترنت اشیا در صنعت راه آهن قابل‌نصب هستند. سنسورهای موجود در جاده‌ها، قطارها، سکوهای راه‌ آهن، ایستگاه‌های راه‌ آهن، مسیرهای ریلی و سایر قسمت‌های مسیرهای مسافرتی ‌می‌توانند تنظیم‌کننده‌های حمل‌ونقل را قادر سازند تا در سیستم حمل‌ونقل عمومی برخوردار باشند. داده‌های جمع‌آوری شده از سنسور‌ها و پلتفرم  اینترنت اشیا، ‌می‌تواند به مقامات حمل‌ونقل اجازه دهد بدون از دست‌دادن بهره‌‌وری عملیاتی، خدمات پیشرفته‌ای را به شهروندان ارائه دهند. ازآنجاکه سیستم‌های حمل‌ونقل موجود بسیار غیرقابل‌پیش‌بینی و در معرض تأخیر هستند، مسافران مجبور می­شوند با درنظرگرفتن این تأخیرها، سفرهای خود را ‌برنامه‌ریزی کنند. این مشکل را ‌می‌توان با استفاده از ردیاب اینترنت اشیا از طریق قطارها برای دادن اطلاعات در زمان واقعی به مسافران، حل نمود و این اطلاعات را‌ از طریق اپلیکیشن‌های ویژه تلفن همراه در تلفن‌های هوشمند به مسافران منتقل کرد.

اینترنت اشیا در صنعت راه آهن

دزدی پیچ‌های ریل، از رایج‌ترین نوع دزدی‌هاست و ازآنجاکه محافظت کمتری در طول خطوط وجود دارد، بیشتر دزدها را تطمیع می‌کند. به جز حفاظت فیزیکی، راه‌های دیگری نیز برای جلوگیری از دزدی تجهیزات ریلی راه آهن وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از فناوری اینترنت اشیا است. با استفاده از این سامانه، همه تجهیزات ریلی می‌توانند بدون نیاز به نیروی انسانی رصد شوند. وقتی تجهیزات ریلی به اینترنت اشیا متصل باشند، اطلاعات آن‌ها در تمام لحظه‌های شبانه‌روز، جمع‌آوری و پردازش می‌شود. این سامانه علاوه بر اینکه جلو دزدی را می‌گیرد، از وقوع حادثه ناشی از دزدی نیز جلوگیری می‌کند؛ زیرا اطلاعات در این سامانه به طور لحظه‌ای و فوری دریافت خواهد شد.

 برای مثال، اگر قطاری در حال رسیدن به محل دزدی باشد، همان لحظه که دزدی اتفاق افتاد، مطلع می‌شود و اشیای دزدیده شده نیز از لحظه جداشدن از محلشان، داده مکانی را برای اپراتور ارسال می‌کنند. سنسورهای تعریف ‌شده در پلتفرم اینترنت اشیا بر همه چیز از جمله دمای موتور اصلی، باز یا بسته بودن درب قطار و ارتعاشات ریلی راه آهن نظارت دارند و دوربین‌های مستقر در بیرون از قطار نیز به فرایند جمع‌آوری اطلاعات  کمک فراوانی می‌کنند. سنسورهای نصب‌شده روی ریل در طول مسیر نیز عیب‌یابی خودکار را انجام داده و زیرساخت آن‌طوری تعریف‌شده است که لاگ فایل‌ها در کل مسیر ذخیره‌ شده و آنالیز شوند.

اینترنت اشیا در صنعت راه آهن

سیستم تشخیص ریل در صنعت راه آهن وضعیت شبکه ریلی را در حین کار بررسی می‌‌کند، هرگونه آسیب را شناسایی می‌‌کند و وضعیت ریل را گزارش می‌‌دهد. شکستگی در ریل را می‌‌توان با موقعیت بسیار دقیق GPS شناسایی کرد که شناسایی و تعمیر را تسهیل می‌‌بخشد. سیستم تشخیص ریل شکسته با فراتر رفتن از محدودیت‌های عملکرد فناوری‌های تشخیص فعلی، ایمنی و عملکرد ریل را بهبود می‌بخشد. درحالی‌که قطار در حال حرکت است، این حسگرها مسیرها را تا میلی‌متر اسکن می‌‌کنند و به طور قابل اعتمادی خطای مسیر را حتی در مناطق سخت و تاریک و جایی که هنوز جداسازی فیزیکی رخ نداده است، تشخیص می‌‌دهند. در عرض چند ثانیه پس از تشخیص شکستگی ریل، پیام به پلتفرم اینترنت اشیا ، ارسال می‌شود تا قبل از عبور قطارهای بعدی از شکاف‌های ریل، اقدام فوری انجام دهند‌ و باعث افزایش ایمنی و به‌ویژه بازدهی هزینه با تنظیم فواصل بازرسی و کاهش نیاز به پرسنل تعمیر و نگهداری می‌‌شود.

سنسور چرخ قطار نیز یک حسگر با کنترل ریزپردازنده پیشرفته برای کاربردهای ‌‌راه‌ آهن‌ های بین‌شهری و درون‌شهری و محوطه قطار است‌. داده‌های دریافتی از سنسورها به پلتفرم اینترنت اشیا ارسال می‌‌شوند و از تجزیه‌وتحلیل داده‌ها برای تشخیص مطمئن‌تر استفاده می‌شود. سنسورهای چرخ را می‌‌توان جفت کرد تا تشخیص سرعت را با دقت ۰٫۲ درصد تا ۳۲۰ کیلومتر در ساعت فراهم کند. واحد شمارنده چرخ، شکل موج‌ها را از حسگرها جمع‌آوری می‌‌کند و داده‌های دیجیتال را برای پردازش به کنترل‌کننده سیستم ارسال می‌‌کند. ازآنجایی‌که چرخ‌ها توسط دو سنسور جدا شده شمارش می‌‌شوند، سرعت با دقت بالایی اندازه‌‌گیری‌ و موقعیت قطار بر اساس ادغام سرعت – زمان محاسبه می‌گردد و این یک‌زمان هشدار ثابت ۲۵ ثانیه‌ای برای هر سرعت قطار فراهم می‌‌کند. داده‌های حسگرها در لبه تجهیزات پردازش می‌‌شوند و به‌وضوح در داشبورد سفارشی ارائه می‌‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *