اینترنت اشیا در حمل و نقل هوشمند

اینترنت اشیا در حمل و نقل هوشمند

اینترنت اشیا در حمل و نقل هوشمند

استفاده از پلتفرم بومی اینترنت اشیا در صنعت حمل‌ و نقل که توسط سکوی فناوری اطلاعات نسل پنجم نوتاش ارائه شده است، این امکان را برای مدیران و صاحبان ارگان‌ها فراهم می‌نماید که به‌صورت آنلاین بتوانند خودروها را ردیابی کنند و از وضعیت دقیق آن‌ها، زمان بارگیری و تخلیه، وزن محموله، نرخ مصرف سوخت، موعد سرویس‌های دوره‌ای و اطلاعاتی ازاین‌دست آگاه باشند. اهداف در نظر گرفته شده برای به‌کارگیری پلتفرم اینترنت اشیا در صنعت حمل‌ و نقل ، آگاهی 24 ساعته از موقعیت مأموران، قراردادن بهینه نیروهای اعزامی در مناطق مختلف جهت پوشش کامل منطقه، ایجاد ساختار شغلی منعطف، ارائه داشبورد مدیریتی آنلاین و اعلام گزارش‌های عملکردی لحظه‌ای، تنظیم دقیق سفارشات و ارسال خودکار آن‌ها برای نیروها می‌باشد. علاوه بر اهداف فوق مدرن با برنامه‌ریزی هوشمند و بهینه‌سازی تصمیم‌ها به ردیابی نیروها پرداخته و کلیه فعالیت‌ها را سامان می‌بخشند.

اینترنت اشیا در حمل و نقل هوشمند

با استفاده از پلتفرم اینترنت اشیا در مدیریت هوشمند ناوگان حمل‌ و نقل این امکان فراهم می‌شود خودروهای سازمانی قبل از اعزام به مأموریت و یا در حین مأموریت کاملاً از لحاظ سلامت بازرسی شود. بدین شکل که ECU خودرو به پلتفرم متصل خواهد شد و طبق اطلاعات درج شده در خصوص قطعات مختلف، آن مواردی که موعد تعویض و یا تعمیر آنها فرارسیده است، به‌صورت خودکار هشدار لازم برای تعویض و یا تعمیر آنها به راننده و مرکز کنترل مربوطه اعلام می‌گردد. در این حالت ایمنی و اطمینان خاطر از سلامت خودرو، امکان انجام یک مأموریت بدون مشکل را فراهم می‌سازد. عدم تعویض به‌موقع تجهیزات خودرو باعث خرابی موتور اتومبیل خواهد شد. که تعمیرات موتور خودرو اغلب زمان‌بر، پیچیده، وقت‌گیر و هزینه‌بر است. و نیاز است که تمامی پارامترهای مهم خودرو در یک سامانه هوشمند به طور دائم و خودکار بررسی شوند و تمامی این اطلاعات در یک پایگاه‌داده ابری ذخیره شده و مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرند و زمانی که لازم به تعویض قطعات خودرو باشد بر روی اپلیکیشن حمل و نقل هوشمند راننده پیام هشدار نمایان شود.

برای تعیین زمان تعویض قطعات و تجهیزات خودرو می‌توان تغییراتی را بر روی پیکربندی ECU خودرو اعمال نمود. و ECU خودرو را به پایگاه‌داده ابری متصل نمود تا تمامی متغیرهای اتومبیل در سامانه‌ای هوشمند مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گیرد و زمان تعویض قطعات خودرو و یا زمان بررسی‌های ماهیانه (که بر اساس میزان مسافت طی شده و راندمان خودرو است) اعلام شود و هشدارهای لازم بر روی اپلیکیشن سازمان و راننده اطلاع داده شود. و ECU خودرو منطبق با الگوریتم‌های هوش مصنوعی سنجیده می‌شود به طور مثال اگر چگالی روغن ماشین تغییر پیدا کند باتوجه‌به الگوهای از پیش تعیین شده نشان‌دهنده زمان تعویض روغن خودرو است. و نگهداری‌های پیشگیرانه از اتومبیل انجام می‌پذیرد تا حوادثی ناشی از فراموشی، عدم اطلاع یا عدم توجه راننده نسبت به تعویض قطعات خودرو صورت نپذیرد.

اینترنت اشیا در حمل و نقل هوشمند

فعالیت راننده در حین مسیر از طریق سیستم هوشمند مدیریتی حمل و نقل  در پلتفرم اینترنت اشیا نمایان است و هرگونه تخلف به اطلاع مرکز و راننده رسانده می‌شود تا نسبت به اصلاح آن اقدام نماید. این موضوع هرگونه سرقت احتمالی خودرو را نیز می‌تواند ردیابی کرده و اقدامات لازم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انجام برساند. با دردست‌داشتن اطلاعات موقعیت مکانی هر یک از خودروها، می‌توان از تخلفات و انحرافات احتمالی جلوگیری کرد. برای مثال:

  • در کدام منطقه جغرافیایی خودرو توقف داشته است.
  • اعلان هشدار قطع سنسورها
  • میزان توقف ناوگان چه مدت‌زمان بوده است.
  • با استفاده از سنسور لرزش تشخیص داده می‌شود که ردیاب به چه نوع خودرویی متصل است (برای جلوگیری از جابه‌جایی ردیاب)
  • تشخیص جابه‌جایی ردیاب از خودروهای سنگین به خودرو سبک

سیستم‌های ردیاب این امکان را فراهم می‌آورند تا با تعیین سناریوهای  مختلف ردیابی، قبل از اعزام خودرو به مأموریت، مسیرهای پیش‌بینی‌شده را در اختیار راننده قرار دهد تا کم‌ترافیک‌ترین مسیر را برای ارائه خدمت انتخاب نماید. ردیاب‌ها با گزارش محل و موقعیت مکانی وسیله نقلیه این امکان را برای مدیریت فراهم می‌آورند که بر عملکرد راننده نظارت داشته باشند. بدین شکل مدیریت می‌تواند پی ببرد که آیا راننده خودرو به‌صورت ایمن و طبق برنامه‌ریزی انجام شده فعالیت خود را به انجام می‌رساند یا خیر.

هرگونه رفتار خارج از عرف رانندگان در حین انجام مأموریت می‌تواند هزینه‌های سنگینی به همراه داشته باشد. ردیاب‌های خودرو این امکان را برای مدیریت فراهم می‌کنند تا با همراهی سنسورهای مربوط، هرگونه رفتار پرخطر نظیر سرعت‌ و شتاب غیرمجاز و یا توقف‌های بی‌مورد شناسایی و در پلتفرم اینترنت اشیا نمایان می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *